ჰაკერები – პანდემიის ერთ-ერთი სერიოზული გამოწვევა
როგორც ვიცით მსოფლიო კორონა ვირუსის (COVID-19)-ის პანდემიამ მოიცვა, რამაც დიდი პანიკა გამოიწვია ხალხში. ამჟამინდელი გარემო არის საკმაოდ ხელსაყრელი ჰაკერებისთვის, რომლებმაც პანიკის გავრცელებისთანავე იპოვეს გზები ბოროტად გამოეყენებინათ სიტუაცია. ჰაკერები არეგისტრირებენ ვირუსთან დაკავშირებულ დომენებს და  მათ საიტის მომხმარებლებისგან სხვადასხვა ინფორმაციის მოსაპარადისინი ასევე ახორციელებენ აქტიურ Phishing და Ransomware შეტევებს.
რა თქმა უნდა, არ არის გასაკვირი ვირუსთან დაკავშირებული საიტების დომენების რეგისტრაცია ამ სიტუაციაში, თუმცა, თებერვლის ბოლოდან ექსპერტებმ განსაკუთრებული ზრდა შენიშნეს ამ ტენდენციაში. დარეგისტრირებული დომენების რაოდენობა თითქმის 10-ჯერ არის გაზრდილი წინა კვირებთან შედარებითრეგისტრირებული საიტების დაახლოებით 20% კი საეჭვო აღმოჩნდა. მაგალითად Corona-virus-map.com მომხმარებლისგან ინფორმაციის მოსაპარად იყენებს ვირუსს სახელით AZORultეს ვირუსი აგროვებს ინფორმაციას კომპიუტერში არსებული ვებ-ბრაუზერებიდან, რომელიც შეიძლება შეიცავდეს სენსიტიურ ინფორმაციას მომხმარებლის შესახებ.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი შეტევა მოხდა ჩეხეთში, ბრნოს უნივერსიტეტის საავადმყოფოში, რომელზეც განხორციელდა Ransomware შეტევა იმ იმედით რომ საავადმყოფოს მალე დაჭირდებოდა ინფორმაციის აღდგენა და გადაიხდიდა ფულს. ამ შეტევის გამო სერიოზული ზიანი მიაყენა დაწესებულებას და გამოიწვია სხვადასხვა მნიშვნელოვანი ოპერაციის გადადება. კიბერუსაფრთხოების პროფესიონალებმა დღემდე ვერ შეძლეს საავადმყოფოს ციფრული სერვისების სრულად აღდგენა.
აღსანიშნავია ანდროიდის აპლიკაცია, რომელიც ემსახურებოდა მომხმარებლებზე თვალთვალის განხორციელებას. ეს აპლიკაცია ატყუებდა მომხმარებელს რომ იყო ჯონ ჰოპკინსის უნივერსიტეტის COVID-19-ის გავრცელების რუკა, თუმცა რეალურად ის შეიცავდა Spyware-, რომელიც დაკავშირებული იყო სათვალთვალო ოპერაციასთან ლიბის მობილური მომხმარებლების წინააღმდეგ. ასევე საგრძნობლად გაზრდილია E-mail-ებზე შეტევების შემთხვევები, რომიც საკმაოდ დამანგრეველი შეიძლება გამოდგნენ ორგანიზაციებისთვის.
ასეთ სიტუაციაში, რა თქმა უნდა, ძალიან რთულია კიბერ შეტევებისგან თავის დაცვა, თუმცა, არსებობს რეკომენდაციები, რომლის გათვალისწინების შემდეგ მინიმუმამდე დადის ამ საფრთხის არსებობის რისკი. ბიზნესებისთვის მნიშვნელოვანია დისტანციურ მუშაობაზე გადასვლისას დაცვის მაქსიმალური ზომების მიღება. იქნება ეს VPN-ის გამოყენება თუ მრავალდონიანი ავტორიზაცია. ასევე მნიშვნელოვანია არ იქნას გამოყენებული პერსონალური მოწყობილობები სამსახურისთვის, და არ იქნას მათზე მნიშვნელოვანი ინფორმაციის შენახვა. განსაკუთრებით უფრთხილდით მეილებს, რომლებიც უცნობი გამომგზავნისგან მიიღეთ. აუცილებლად შეამოწმეთ მისი აუთენტურობა და არ გახსნათ მიბმული ლინკები ან ფაილები. და რაც მთავარია, აუცილებლად გამოიყენეთ სანდო და სახელმწიფო ვებსაიტები, რათა მიიღოთ სწორი და დაცული ინფორმაცია COVID-19-ის გავრცელების შესახებ.

Hackers – one of the serious challenges of the pandemic
As we know coronavirus (COVID-19) pandemic spread all over the world, causing great panic among the people. The current environment is giving the opportunity to hackers who have found ways to exploit the situation as soon as the panic spread. Hackers register virus-related domains and steal various information from users of the sites. They also carry out active Phishing and Ransomware attacks.
Of course, it is not surprising that virus-related sites are registering domains in this situation, however, since late February, experts have noticed a particular increase in this trend. The number of registered domains has increased almost 10 times compared to previous weeks. About 20% of the registered sites turned out to be suspicious. For example, Corona-virus-map.com uses a virus called AZORult to steal information from users. This virus collects information from web browsers on your computer that may contain sensitive user information.
Another major attack took place in the Czech Republic, at the University Hospital of Brno, where a ransomware attack was carried out in the hope that the hospital would soon need to recover the information and pay the money. This attack caused serious damage to the facility and led to the postponement of various important operations. Cybersecurity professionals have so far been unable to fully restore the hospital’s digital services.
Noteworthy is the Android app, which was designed to track users. This applied to the user that it was a distribution map of COVID-19 from Johns Hopkins University, although, in reality, it contained spyware related to a surveillance operation against Libyan mobile users. Attacks on e-mails have also increased significantly, which can be quite devastating for organizations.
In such a situation, of course, it is very difficult to protect yourself from cyber attacks, however, there are recommendations that, if taken into account, minimize the risk of this threat. It is important for businesses to take maximum protection measures when switching to remote work. Will it be VPN usage or multi-level authentication. It is also important not to use personal devices for the service, and not to store important information about them. Be especially wary of emails you receive from an unknown sender. Be sure to check its authenticity and do not open linked links or files. And most importantly, be sure to use trusted and government websites to get accurate and secure information about the spread of COVID-19.